Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody przy SP Lubiszyn

Koło powstało w 2003 r., głównym celem koła jest ratowanie okolicznych drzew kasztanowca przed zniszczeniem przez szkodnika jakim jest szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria orhidella).

RATUJMY KASZTANOWCE!

Każdy z nas zna doskonale duże, masywne drzewa o charakterystycznych złożonych liściach, którego owoc okryty jest łupinką z kolcami. Tak, to jest kasztanowiec, pospolicie zwany kasztanem, który jest dosyć pospolitym drzewem rosnącym w naszym kraju. Niestety, w ostatnich latach temu pięknemu drzewu zagraża szkodnik zwany szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), wykryty po raz pierwszy w lipcu 1998 roku, obecnie występuje w całej Polsce w różnym nasileniu. Szkodliwe są larwy żerujące wewnątrz liści, wygryzając miękisz między nerwami. Na uszkodzonych liściach pojawiają się brązowe plamy, liście obumierają, a w konsekwencji opadają –w wyniku tego drzewa są osłabione, tracą walory dekoracyjne, nie kwitną i nie wiążą owoców w następnym roku. W Polsce jak do tej pory nie zanotowano przypadków obumierania kasztanowców, ale nie wiadomo, co będzie w niedalekiej przyszłości, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zapobiegawcze. Jest to tym bardziej istotne, gdyż szrotówek żeruje także na klonach zwyczajnych i na jaworach.
Dlatego też w sierpniu 2004 roku została zainicjowana ogólnopolska akcja ratowania kasztanowców. Szkoła Podstawowa w Lubiszynie także podjęła stosowne działania profilaktyczne. Dzieci zrzeszone w szkolnym kole LOP oraz Kole Miłośników Przyrody i Łowiectwa już jesienią 2003 roku podjęły działania mające na celu
ograniczenie rozprzestrzeniania się szrotówka kasztanowcowiaczka.                                                      
Pod przewodnictwem lokalnego koordynatora projektu gromadzono i rozprowadzano materiały informacyjne. Kolejnym etapem było dokonanie inwentaryzacji drzew, których naliczono osiemnaście.
W porozumieniu z władzami gminy ustalono formy zwalczania szkodnika, do których należą:
- grabienie, palenie, lub kompostowanie pod folią liści (w których zimują poczwarki, czyli jedna z form rozwojowych szkodnika),
- budowa budek lęgowych dla ptaków (które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z tym szkodnikiem),
- lepowanie pni drzew taśmami lepowymi (aby larwa nie przeszła z ziemi po pniu do liści) zakupionymi przez Urząd Gminy,
- przekazywanie aktualnych informacji o stanie zdrowotnym drzew i formułowanie wniosków.
W ciągu 3 lat działań zapobiegających inwazji szkodnika, odnotowano coroczną poprawę „zdrowia” drzew. Działania te prowadzone wspólnymi siłami szkoły, społeczeństwa i władz, miejmy nadzieję, doprowadzą do uzdrowienia drzew i zmniejszenia populacji szkodnika.
Każdego, komu nie jest obojętna przyroda, a tym bardziej ta w naszej najbliższej okolicy, zachęcam do wzięcia czynnego udziału w walce o zdrowe i piękne kasztanowce!

Kontakt: SP Lubiszyn, tel. 7277150                                                       Opracował:
Krzysztof Jankowski